RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh : 24 Februari 2012 Masa :
8.30 – 9-30 pagi
Hari : Selasa Bil. Pelajar : 44 orang
Mata
pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Sihat dan Cergas
Tajuk : Makanan Seimbang ( Piramid Makanan )
Fokus
Utama : Standard Kandungan
1.5
Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan
tepat
menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang
sesuai.
1.5.1 Bercerita
tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang
jelas
dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk
Standard
Pembelajaran
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan
ayat daripada
pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat
tunggal yang
mengandungi dua atau tiga suku kata diftong,
vokal
berganding,
digraf dan konsonan bergabung dengan
sebutan
yang
betul.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
murid-murid dapat
i
) bercerita tentang makanan seimbang
berdasarkan Piramid
Makanan yang disediakan.
ii ) Membaca
perkataan yang berkaitan dengan zat-zat makanan
iii) Menyenaraikan contoh-contoh
makanan berdasarkan zat
makanan
dan Piramid Makanan
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah mendengar
istilah makanan seimbang dan
jenis makanan yang terdapat dalam
Piramid Makanan
Seimbang
Konsep : Makanan seimbang penting untuk menjamin kesihatan.
Nilai
murni : Kepentingan menjaga kesihatan
Bahan Bantu Belajar :
Carta Piramid Makanan, petikan, gambar makanan, kad
perkataan, kamus, lembaran kerja
Langkah/
Masa
|
Isi kandungan
|
Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti murid
|
|||
Set induksi
( 5 min)
|
Jenis makanan
yang dimakan oleh murid
|
1.
Guru meminta
murid
menyatakan
makanan yang
mereka makan.
2. Guru bersoaljawab
dengan murid
mengenai makanan
yang dimakan oleh
murid
|
1.
Murid menyatakan
makanan yang
mereka makan.
2. Murid menjawab
soalan mengenai
makanan yang
dimakan.
|
KBKK :
NILAI :
Bekerjasama
ILMU ;
PKesihatan
DST
P.Islam
|
Langkah
1
(
7 minit )
|
Carta
Piramid Makanan Seimbang
Zat-zat
makanan :
- karbohidrat
- lemak
- protein
- vitamin
|
1.
Guru mempamerkan
Carta Piramid
Makanan
Seimbang di papan
putih
2 Guru
menerangkan
tentang Carta
Piramid Makanan
Seimbang
dari segi
zat-zat dan contoh
makanan.
3.
Bersoaljawab
dengan murid
mengenai Carta
Piramid Makanan
Seimbang
|
1. Murid meneliti
Carta Piramid
Makanan
Seimbang yang
dipamerkan di
papan putih.
2 Murid mendengar
penerangan guru
tentang zat-zat
makanan dan contoh
makanan berdasarkan
Carta Piramid
Makanan Seimbang.
3 Murid menjawab
soalan guru.
|
KBKK
|
Langkah
2
(
5 minit )
|
Petikan “Makanan Seimbang"
|
1.
Guru memaparkan
petikan “Makanan
Seimbang” di papan
putih.
2.
Guru meminta
murid
membaca petikan
dengan
menggunakan
sebutan dan intonasi
yang betul secara
kelas dan individu.
|
1.
Murid meneliti
petikan di papan
putih dan
fahamkan.
2.
Murid membaca
petikan dengan
menggunakan
sebutan dan
intonasi
yang betul secara
kelas dan individu.
|
KBKK;
ILMU
;
PKesihatan
DST
NILAI
;
|
Langkah
3
(
10 minit )
|
Soalan-soalan
berdasarkan petikan
|
1.
Guru bersoaljawab
dengan
murid
tentang petikan yang
telah
dibaca.
2. Guru meminta
murid mencari
makna perkataan
bergaris dalam
petikan dengan
menggunakan
kamus
|
1 Murid menjawab
soalan yang
dikemukakan
oleh
guru
3.
Murid mencari
makna perkataan
yang bergaris
dengan
menggunakan
kamus.
|
|
Langkah
4
(
25 minit )
|
Aktiviti
kumpulan :
a) Melengkap
kan
lembaran
kerja.
b) Menampal
gambar
makanan
mengikut
zat di atas
kertas
manila
|
1
Guru membahagikan
murid kepada 6
kumpulan.
2.
Guru meminta setiap
kumpulan melantik
seorang
ketua .
3.
Guru memberi
arahan
kepada
ketua
kumpulan untuk
menjalankan aktiviti
kumpulan
|
1 Murid berada
dalam
kumpulan
masing-masing
2 Salah seorang
Murid
menjadi
ketua kumpulan
3.
Ketua kumpulan
menyampaikan
arahan guru
kepada
ahli kumpulan.
|
KBKK
Perbincangan
Menjana
idea
Nilai
:
Kerjasama
Hormat-menghormati
|
Langkah 5
( 7 minit )
|
|
1
Guru meminta ketua
kumpulan membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.
2
Guru membuat pemurnian
terhadap jawapan murid.
|
|
KBKK
Perbincangan
NILAI
:
Berani
Kerjasama
|
Penutup
(
3 minit )
|
Rumusan
|
|
|
|
REFLEKSI :
a)
Kekuatan
Sepanjang pengajaran dan pembelajaran , murid memberi
respon yang baik . Ini dilihat dari segi tindak balas murid memberi jawapan kepada
soalan yang diberi dan penglibatan murid dalam aktiviti yang dijalankan .
Keadaan ini berlaku kerana isi pelajaran berkaitrapat dengan pengalaman murid –
makanan yang dimakan . Murid juga berasa seronok kerana dapat menyiapkan
tugasan yang diberi bersama rakan-rakan sekumpulan. Kerjasama dapat diamalkan
semasa aktiviti kumpulan dijalan. Selain itu penggunaan bahan bantu belajar
yang disediakan oleh guru dan murid-murid juga telah membantu pemahaman murid
kepada tajuk pelajaran . Saya juga telah menggunakan kekuatan suara untuk
menarik perhatian murid dan mengawal disiplin murid.
b)
Kelemahan
Saya mendapati terdapat sebilangan murid yang tidak
faham maksud makanan seimbang terutama
semasa di awal pengajaran dan pembelajaran. Walau bagaimanapun keadaan
ini berubah di akhir pelajaran di mana murid telah mengetahui maksud makanan seimbang berserta jenis-jenis makanan.
Selain itu, ada kalanya disiplin murid tidak dapat dikawal terutama semasa
aktiviti menjawab soalan dan aktiviti kumpulan. Walau bagaimanapun keadaan ini
dapat diatasi dengan kawalan disiplin seperti menggunakan suara yang kuat dan
memberi peringatan akan memberhentikan aktiviti kumpulan yang membuat
bising. Saya juga berasa sedikit
terkilan kerana tidak dapat menggunakan OHP atau CD Rom sebagai alat bantu
belajar kerana sekolah saya masih tidak ada kelengkapan ini. Sekolah saya
merupakan sekolah yang baru dibina. Masih dalam pemasangan dan penambahbaikan
peralatan.
Cara mengatasi
1.
Saya telah mengulangi beberapa bahagian isi pelajaran yang
kurang difahami oleh murid . Contoh : maksud makanan seimbang, kepentingan
makanan seimbang.
2.
Menggunakan alat bantu belajar yang dapat menarik minat murid
seperti carta makanan seimbang, Petikan di atas kertas putih @ kertas majun,
gambar-gambar jenis makanan mengikut zat , lembaran kerja bagi aktiviti
kumpulan dan sebagainya.
3.
Penggunaan suara yang
pelbagai intonasi dapat menarik tumpuan murid bagi mengikuti pelajaran.
4.
Melalui penerangan tentang kepentingan makanan seimbang, saya
berharap selepas mengikuti pelajaran hari ini murid dapat mengamalkan cara
pemakanan yang sihat.
Salam,Blog yang menarik..tahniah.lawatila blog saya,follow dan komen la ya.terima kasih.
ReplyDeletehttp://hajahfaizah.blogspot.com